Aluskiht, mõnede jaoks ka soe pesu või spordipesu, on riietuse valimise kõige olulisem komponent – see aitab reguleerida kehatemperatuuri ja juhtida niiskust kehast eemale. Sobiva toote valikul tuleb silmas pidada oma treeningu kestvust ja intensiivsust ning loomulikult ka välistemperatuuri.           
Aluskihtide omadused tulenevad kasutatud materjalidest. Enamasti valmistatakse need kas sünteetilistest materjalidest nagu polüester ja nailon või looduslikest nagu vill ja siid. Kõigil neil on oma eelised ja puudused, mistõttu on levinud ka erinevate materjalide kombineerimine.

Aluskihi eesmärgiks on niiskus nahast eemale juhtida

Millist materjali eelistada?

Kõige levinumaks sünteetiliseks materjaliks aluskihtide valmistamisel on polüester, lisaks kasutatakse ka nailonit ja polüpropüleeni. Neil on suurepärased niiskust kehast eemale juhtivad omadused, mistõttu püsivad nahk ja aluskihid kuivad ka intensiivsete treeningute ajal. Lisaks on seda tüüpi tooted vastupidavamad ja pisut odavamad kui näiteks 100% looduslikest materjalidest aluskihid.       
Sünteetiliste materjalide puuduseks on ajapikku kanga kiudude vahele jääva pingutuse ebameeldiv lõhn ning samuti võrreldes näiteks meriinovillaga väiksem soojapidavus.

Enamik meriinovillast tuleb Austraaliast

Looduslikest materjalidest on kindlasti kõige populaarsemaks meriinovill. Ei, tegu pole nõukaaegse torkiva ja kogu keha sügelema ajava materjaliga vaid ülimalt pehme, suurepäraste termoreguleerivate ja antibakteriaalsete omadustega. Just nendel põhjustel sobivad meriinovillased alussärgid kandmiseks ka soojemal ajal, näiteks suvistel matkadel. Puuduseks võib pidada kõrgemat hinda ja väiksemat vastupidavust võrreldes sünteetiliste materjalidega.

Enamasti kasutatakse aga valmistamisel mitme eelpool mainitud materjali segu. Kombineerides meriinovilla näiteks polüestri või nailoniga, on võimalik mõlema materjali parimaid omadusi rakendada ning muuta toode rahakotisõbralikumaks võrreldes 100% meriinovillast alternatiividega.

Vältida tasub puuvillaseid tooteid, kuna need ei juhi niiskust keha pinnalt eemale vaid imavad tekkiva vedeliku endasse. Lisaks kuivavad puuvillased riided kaua ja on rasked võrreldes sünteetiliste materjalidega.

Arvesta välistemperatuuri ja intensiivsusega

Kihid hoiavad sooja

Riietuse valikul on oluline silmas pidada treeningu iseloomu. Kui tegemist on intensiivse treeningu või võistlusega, siis on hingavus olulisem aluskihi paksusest, kuna kehatemperatuur aktiivsuse käigus tõuseb märgatavalt.     
Pikkade trennide ja rahulike matkade puhul on tähtis, et nahk püsiks kuivana ja keha soojana ka puhkepauside ajal. Meriinovillased aluskihid sobivad hästi näiteks mitmepäevasteks matkadeks, sest tänu antibakteriaalsetele omadustele ei hakka neile külge keha lõhnad.

Meeles peaks pidama et vana hea ütlus,  „pole halba ilma, on vaid vale riietus“ kehtib ka täna. Kvaliteetne aluskiht on suureks abiks aktiivse elustiili nautimisel – olgu plaanis tunniajane jooksutrenn, mitmepäevane seljakotimatk või Tartu suusamaraton.

Tutvu AT Spordi valikuga meie veebipoes või tule külla ja küsi lisainfot meie klienditeenindajatelt.