Kuidas hooldada lumelauda ja mäesuuski?
Märts. Suurtes mäesuusakeskustes nii Eestis kui ka kaugemal valitsevad ideaalsed olud: rajad ideaalses korras, päike särab kõrgelt ja kohati sajab isegi värsket lund veel. Paljudel on suusapuhkused nüüdseks peetud ja soov on leida talispordivarustusele koht keldris või garaažis.
Aga tark ei torma! Tark teab, et mäesuusa- ja lumelauavarustus vajab sarnaselt murdmaasuuskadega hooaja lõpus enne hoiustamist väikest hooldust.
Lipe. Murdmaasuuskade määrimine on pea kõigi suusatajate jaoks elementaarne, niisamuti peaks see olema mäesuuskade ja lumelauaga. Mida väiksem hõõrdejõud suuskade ja lumepinna vahel, seda suuremaks kasvab laskumistel kiirus. Sarnaselt murdmaasuuskadega mängib suusamäärimisel olulist rolli lumestruktuur- on see vana või uus lumi, kuiv või märg?
Üldjuhul saab kuni veebruarini hakkama külmema ilma määretega, need püsivad ka kauem all. Mida rohkem kevade poole, seda märjemaks muutub lumi ja hea libisemise saavutamiseks on vaja fluoriga suusamäärdeid.
Kogu tööprotsess on üsna sarnane uisusuusa määrimisega ehk siis kõige efektiivsem ja vastupidavam on parafiinmäärded kuumalt põhja alla kanda, liigne määre eemaldada ja põhjad üle harjata. Pikemale suusapuhkusele võiks lisaks kaasa võtta vedela määrde, mille peale kandmine ei vaja spetsiaalseid vahendeid.
Suuskade ja lumelaua suvekorterisse saatmise eel on kindlasti vaja põhjad katta lihtsa suusamäärdega, üldjuhul kasutatakse selleks külmema ilma parafiini, mis jääb põhjadele kuniks varustust jälle kasutama hakatakse.
Kant. Ideaalsetes oludes saab ka pisut kulunud kandiga hakkama, kuid mida jäisem on rada, seda keerulisem ja ebamugavam on nõlvadel varustust kontrollida. Nii nagu põhjade hooldusega, on ka kandid mõistlik hooaja lõpus üle kontrollida ja vajadusel ära teritada, siis on talvel hooaega alustades need heas korras ja lisaks kipub hooldamata kant seistes rooste minema.
Kanti saab teritada manuaalse kanditeritajaga, mis võimaldab teritaja õige nurga alla reguleerida. Töökodades kasutatakse selleks spetsiaalset kanditeritusmasinat.
Lihv. Enne mäesuuskadele või lumelauale talvise kaitsemäärde kandmist tuleks üle vaadata ka põhjade üldine olukord. Sügavamad kriimud on mõistlik enne lihvi täita plastikuga ja seejärel kulunud põhi üle lihvida spetsiaalse lihvimasinaga. Kogu selle tööprotsessi käigus saab põhjade poorsus taastatud ja suusamääre imendub paremini.
Kuna lihvimise käigus eemaldatakse põhjalt kiht materjali, siis saab lihvida kuni kindel arv kordi. Seega ei tehta seda regulaarse hoolduse käigus, vaid ainult kahjustuste ilmnemisel. Lihvimise vajadusest võib julgesti rääkida hooldusspetsialistidega.
Meie soovitus on igatahes oma mäesuusa- ja lumelauavarustus just hooaja lõpus üle vaadata ja hooldada, et vältida ebameeldivaid üllatusi järgmise hooaja alguses.
Teksti autor: Peeter Dedov