10% allahindlust, kui oled sisse loginud enda kasutajaga.

Cyclocross – Mis see veel on?

Tagasi
08. oktoober

Sel laupäeval 6.oktoobril toimus järjekordne Soudal Eesti CX Karikasarja etapp Elvas (Tartumaa Tervisspordikeskuses). Kuna tegemist noorte ratturite arengu perspektiivi silmas pidades väga olulise distsipliiniga, siis otsustasime ka A&T Sport poolt võistlust toetada auhindade näol.

Juba kolmandat aastat järjest on Elva etapil võitmatuna püsinud Caspar Austa, kes lisaks osalejana lööb kaasa ka etapi korraldajana. Meeste eliidi arvestuses järgnes talle meie oma A&T Sport tiimi esindaja Magnus Krusemann, kes omakorda alistas kolmandana finišeerinud Markku Ainsalu.

Meeste põhisõidu võitis alles juuniorite arvestuses kaasa tegev Markus Pajur, kes ühtlasi on võitnud ka kõik eelnevad etapid. Kuni 23-aastaste arvestuses läks esikoht Soome, kiireim oli Antti Jussi Juntunen ja talle järgnesid poodiumil Siim Kiskonen ja Oskar Maidre. MSeenior2 hulgas moodustasid esikolmiku Tarmo Kopli, Margus Mikson ja Tarmo Mõttus. MSeenior1 arvestuses oli kiireim mees raja Priit Tuisk, järgnesid Janno Aksin ja Priit Järvloo. Naiste eliidi arvestuses olid Elvas paremad Greete Steinburg, sarja üldliider Tatjana Dobolina ja Janelle Ubokand. Kiireim õrnema soo esindaja oli U23 klassis võistlev Mari-Liis Mõttus.

Mida üldse tähendab CX ehk cyclocross? Tegemist on lühikese kestusega sügistalvise rattasõiduvõistlusega, mida peetakse mõne kilomeetrisel erisuguseid looduslikke ja tehislikke pinnavorme ja –katteid sisaldav ringil. Äärmiselt lõbus nii osalejale, kui pealtvaatajatele, meenutab pigem rattapidu, kui tõsist võidukihutamist.

Alates 14-aastaste klassist on sarjas spetsiaalse rehvi nõue ja juunioridest alates on nõutav ka spetsiaalratas. Cyclocrossi ratas on maanteeratta ja maastikuratta hübriid. Väljanägemiselt pigem maanteeratast meenutav aga samas on geomeetria pisut erinev, kuna ratast kasutatakse maastikusõiduks, kus on vaja ületada takistusi, läbida poriseid ja libedaid radu. Uuematel ratastel on ketaspidurid, et poristes tingimustes efektiivsemalt pidama saaks, ratta raam võimaldab kasutada laiemaid kärnadega rehve ja teda on mugavam õlale haarata, sest tihtipeale tuleb libedaid tõuse läbida joostes. Ratas sobib üsna hästi rattasõbrale, kes tahab omada ühte ratast ja kulgeda sellega nii maastikul, kui maanteel. Meie rattaproff Tanel Kangert on cyclokrossi rattaga ka Tartu Maratoni sõitnud ja võitnud.

Aastaid tagasi, kui meie oma A&T’s töötavad rattapoisid Rein Lauk, Peeter Dedov, Esko Ööpik, Janek Halliväli, Allan Rior aktiivsete ratturitena rattakrossi sõitsid, olid kasutuses tavalised maanteerattad ja ka siis saadi rasketes tingimustes kenasti hakkama. Mehed meenutavad seda aega alati naerul sui, tegemist oli alati oodatud sündmusega, kus mudas ja lumes rattaga hullates sai ennast korralikult välja elada ja võitjaks ei tulnud alati füüsiliselt parimas vormis olnud rattur, sest olulist rolli mängis ka ratta valitsemise oskus, tehnika vastupidavus ja õnne pidi ka olema. Just Cyclocrossil on väga oluline osa ratturi ratta valitsemise oskuste omandamisel ja lihvimisel. Vanema generatsiooni ratturid panevad noortele tihtipeale pahaks  nende kehva ratta valitsemise oskust ja ühe põhjusena tuuakse  välja seda, et noored koguvad oma kilomeetreid tuimalt maanteed tallates või maratonidel, kus rattaga nikerdamist on oluliselt vähem. Cyclocross peaks kindlasti iga ratturi “menüüs” sisalduma – see on lõbus, arendav ja ühtlasi ka väga hea treening sügisperioodil, kus maanteele enam väga ei kipu.

AT Sport kutsub teid kõiki 13.oktoober toimuvatele CX Eesti Meistrivõistlustele, mis toimuvad Tallinna lähedal Sauel. Soudal Eesti CX Karikasarja järgmine etapp leiab aga aset juba 20.oktoobril Raplas. Sobiva ratta soetamiseks pöördu julgesti AT Sport’i ja kui esimese hooga veel osalema ei kipu, siis tule kindlasti kaasa elama!

Vaata Eesti meistrivõistluste kodulehte: https://cxemv.spordipartner.ee/

Fotograaf: Agnes Pajur

Liitu uudiskirjaga

Ja ole esimene, kes saab teada ATSport värskeimatest uudistest. Uudiskirja valiku saad teha vastavalt oma soovile.

Liitumiseks täida all olevad väljad:

0
    0
    Sinu ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi