Suusatama ilma suuskadeta – miks ka mitte!
Mida teha, kui lund ja miinuskraade veel pole, asfalt on mahalangenud lehtedest libe ja rullsuuskadel sõit pole päris see ning Instagram ja Facebook mitu korda läbi scrollitud.
Variant on visata diivanile pikali ja suunata pilk televiisorikraanile, mõni haarab kätte põneva raamatu ning motiveeritumad seavad sammud hoopis jõusaali… Kel aga hing ihkab värske õhu kätte, siis neil tasuks proovida suusaimitatsiooni.
Miks suusaimitatsioon, aga mitte jooksmine või kepikõnd?
Kui oled suvi läbi jooksnud, siis soovid tõenäoliselt jooksmisele veidi vaheldust. Pikemad ja madala pulsiga suusaimitatsiooni treeningud on just need, mis aitavad valmistuda talviseks suusahooajaks Miks nii?
Kui jooksmisel saab suurima koormuse alakeha, siis suusaimitsiooni puhul töötab peaaegu 90% kõigist lihastest. Samuti ei koorma vastupidiselt jooksmisele suusaimitatsioon liigselt põlvi, puusi ja kannakõõluseid. Võrreldes kepikõnniga on suusaimitatsioon mõnevõrra intensiivsem vastupidavustreening ja kui tahtmist ning huvi on võib, suusaimitatsioonist tõelise killer treeningu vormistada.
Varustus:
- Suusa- või matkakepid, mis on ca 10 cm lühemad kui klassikatehnika suusakepid
- Tossud, mille taldadel on libisemist vähendav muster (nt. Hoka Speedgoat või Salomon Speedcross)
- Joogipudel või -vöö
- Sportlikud riided
- Pealamp pimedal ajal
Kus treenida:
- Treeninguid võib läbi viia kõikjal, kuid kui vähegi võimalik, siis tasuks otsida maastik, kus on ka mõned künkad
- Võimalusel tasuks eelistada pehmet pinnast (metsa- ja suusarajad)
Kellega:
Loomulikult võib treenida ka üksi, aga suusaimitatsiooni treening annab suurepärase võimaluse minna sõpradega koos välja. Kui jooksmisel tuleb treenituse vahe väga kiiresti välja, siis imitatsiooni tehes saavad erineva treenitusega sõbrad siiski koos liikuda.
Kuidas:
- Kõige olulisem on liikumisel püüda jäljendada suusatamise klassikatehnika vahelduvtõukelist sõiduviisi. Tavapärasest kõnnist eristub see eelkõige sellega et puus tuuakse ette, jalatõuge toimub rõhutatult võimalikult täistallalt ja jalga ei kõverdata põlvest ette tuues nii palju kui kõndides.
- Kel sportlik vorm parem, võib koormuse tõstmiseks liikuda tõusudest üle hüpetega jälgides samu põhimõtteid – tõuge täistallalt ja võimalikult sirge jalg liigub ette puusast.
Stiilinäide Sparta suusagrupi imitatsioonitreeningust:
Video autor Jaanus Teppan