10% allahindlust, kui oled sisse loginud enda kasutajaga.

Teekond ratastel: kas põgenemine kontorist või õppetund?

03. jaanuar

Jalgrattamatkadel mägedes läbime päevas mitmekümneid kilomeetreid, raskeid tõuse ja kiireid laskumisi. Sekka hulk määramatust, nagu näiteks ootamatu äikesetorm, sobimatu pinnas telgi üles löömiseks või nina ees suletud söögikoht suures näljatundes. Miks selliseid katsumusi ette võetakse ja mida see meile argiellu kaasa annab? Oma kogemusest kirjutab JuhtimisRetke idee eestvedaja ning juhtimiskonsultant Jaano Inno.

Olen sõprade-tuttavatega juba aastaid jalgratastel mägesid vallutanud. Läbi on käidud enamus Vahemere ja Musta mere äärseid maid. Kinnitan, et iga selline reis on olnud mõnus kogemus, puhkus ja omamoodi “restart” rutiinist vabanemiseks. Lisaks on see olnud võimalus vaadata iseendasse ning kogeda koostoimimise võlu ja valu.

Reisimine ja sport on sageli inimestele nagu teine elu – põgenemine, kus enda töistest „pagunitest“ ja „oravrattast“ korraks vabaks saadakse. Enamasti  minnakse aga pärast selle vabaduse tundmist tagasi enda argiellu ning vana keeristorm ja stress kestab ikka edasi. Minu jaoks on oluline kogetu kinni püüda, seda mõista ja mõtestada – tuua suuremat rahulolu ja tasakaalu ka töö- ja igapäevaellu.

Teadagi õpib tark teiste kogemusest, niisiis jagan oma mõtteid sellesuvisest jalgrattamatkast Tatra mägedes.

Sirutuspaus Tatrates | Allikas: Erakogu

Raskused on ületamiseks

Seekordset matka varjutas juba ette kehv ilmaprognoos. Lubame jalgrattaretkedel endale suhteliselt palju määramatust: ei mingit saatemeeskonda, ööbime telkides ning marsruut on küll üldjoontes visandatud, kuid muutub teel olles vastavalt vajadusele. Äikesetormi kätte jäädes tekitas see aga küsimuse, mis saab, kui jäämegi lõksu kohas, kus ei ole süüa ega ööbimisvõimalust?

No, mis siis ikka saab?! Mõnikord tulebki ohtlik äike üle lasta ja tõesti sajuga sõitma hakata ning loota, et asjad lihtsalt lahenevad. Nii läkski. Jõudsime suuremasse külla küll läbimärjana, kuid leidsime majutuskoha, kus kuum dušš päästis võimalikust külmetusest. Kuigi aeg oli hiline, leidsime siiski ka söögikoha, kus grupp end head ja paremat täis tankis. Kõigest mõned tunnid tagasi ligi hiilinud masendusest oli hoobilt järel vaid meeldejääv seiklus.

Juhtimiskonsultandina olen samu tähelepanekuid teinud ka organisatsioonides, aga ka lihtsalt igapäevaelus.

Ei tohi hetkelistesse raskustesse kinni jääda. Kui teame, kuhu ja miks jõuda tahame ning samm-sammult selle suunas liigume, siis on probleemidel tavaks laheneda.

Kohanemiskunst

Teine paralleel, mida juhtimise, elu ja jalgrattamatka kohta saan tuua, on inimeste kalduvus ette muretseda. Kui grupp teab, et sellel päeval on ees ootamas keskmisest keerukam distants – mis sageli väljendub tõusumeetrites – siis võib ka muidu tugevate sõitjate puhul märgata teatavat pelgust. Mis oleks, kui istuks enne teele minekut veel õige väheke…

Tatra mägedes ütles üks kogenum grupi liige enda noortele sõpradele: „Täna tuleb raskem päev, seega täna me ei rapsi, vaid sõidame targalt“. Kogu jutt! Ei mingit liigset põdemist, ette puhkamist või söömist. Pessimism sai pööratud informeeritud optimismiks.

Seega, teine õppetund on see, et tähtis on end kohandada väliskeskkonna mõjule ja ootustele vastavalt.

Matka õppetundidega tööle tagasi

Sarnaseid „õppetunde“ võiksin veel hulgaliselt loetleda. Minu jaoks on muutunud põnevaks neid õppetunde teadlikult märkama ja ka ise looma hakata. Füüsilise katsumuse abil  püüan arendada oskust  juhtida enda emotsioone hing teadvustada mõtlemise protsesse. Ja siis need õppetunnid igapäevasesse ellu tarkustena kaasa võtta – õppida ja muutuda.

Veelgi enam, minu jaoks ongi juhi töö sageli nagu ekspeditsioon, kus tuleb koos meeskonnaga mööda tundmatut rada sihile jõuda. Ootamatused, eksimine, väsimus, motivatsiooni- ja usupuudus, üksteise toetamine asendub meeskonnas pingetega: need märksõnad sobivad iseloomustama nii jalgrattamatka kui juhi kogemust organisatsioonis. Seega tõmban ma siin järjest rohkem paralleele – püüan ühest olukorrast teise jaoks õppida.

JuhtimisRetk 2020 on hea võimalus endale väljakutse esitada. See on 7-päevane enesearengule pühendatud jalgrattamatk maagilises Gruusias. JuhtimisRetk pole lihtsalt koolitus või tavaline reis, vaid avastusretk, mis mõeldud ühtviisi nii tippjuhtidele, meeskonnajuhtidele kui ka tippspetsialistidele – kõikidele, kelle töö tulemuslikkus sõltub koostööst ja oskusest endale eesmärke seada.

Rohkem infot idee ja korralduse kohta leiab JuhtimisRetke kodulehelt.
Tekst: Jaano Inno

Liitu uudiskirjaga

Ja ole esimene, kes saab teada ATSport värskeimatest uudistest. Uudiskirja valiku saad teha vastavalt oma soovile.

Liitumiseks täida all olevad väljad:

0
    0
    Sinu ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi