10% allahindlust, kui oled sisse loginud enda kasutajaga.

Kuidas valida mäesuusasaabast?

Tagasi
02. jaanuar

Mäesuusatamine on Eestis üllatavalt populaarne sportlik vaba aja veetmise vorm. Kuigi suuri mägesid meil pole, siis alaga tutvumiseks on meil piisavad mäesuusanõlvad täiesti olemas: Kuutsekas ja Munakas Otepääl, Vimka Viimsis, Valgehobusemägi Järvamaal, Kütiorg Haanjas ja Tuhakas Kiviõli lähedal.

@Lukas Budimaier

Kõigis neis keskustes saab ka varustust laenutada ning instruktori abil oma esimesed triibud lumele teha. Kõigist ei saa Kelly Sildarud ja ei peagi saama, aga kõik kel vähegi huvi, on võimelised mäesuusatama.

Üldjuhul õpitakse sõitma laenatud varustusega ja sealt edasi tekib tihtipeale soov ja vajadus oma isikliku mäesuusavarustuse järele. Kogu varustust ei pea soetama kohe, aga alustama peaksite kindlasti just mäesuusasaapast.

Saabas on teie mäesuusavarustuse kõige tähtsam ja isiklikum osa, seepärast varuge selle valimisel piisavalt kannatust ja aega.

Mäesuusasaabas ei ole tavaline jalats. See on pigem nagu kang, millega te suuska juhite ja millest sõltub kas ja kui palju te oma sõitu naudite.  Seega peaks saabas olema justkui jala ümber vormitud ja võimalikult mugav.  Lisaks on oluline, et saabas vastaks teie sõidueelistustele, oskustele ja kaalule.

Kuidas siis ikkagi valida mäesuusasaabast?

Esimese asjana püüame teenindajana teada saada teie soovid ja eesmärgid:

  • Kui palju te aastas suusatate?
  • Kas suusatate pigem Eestis või satute ka suurtesse keskustesse ?
  • Kas eelistate pigem hooldatud suusanõlvu või otsite puutumata lund?
  • Kas armaste teha pigem lühikesi pöördeid või kihutada pikki poognaid tehes nagu Hermann Maier?
  • Millised on teie jala iseärasused (kõrge võlv, lai päkaosa)?

Sama jäikus, aga erinev päka laius

Selle info põhjal saame välja valida saapad, mida proovima võiks hakata. Üheks valiku kriteeriumiks on jäikus. Kui sõidate peamiselt kõval lumel, teete lühikesi ja järske pöördeid, siis sobivad teile pigem jäigemad saapad. Mida suurem hoog, raskem kaal ja agressiivsem sõitja, seda jäigem võiks olla saabas. Pehmes lumes ja künklikul maastikul suusatades võiksid saapad olla pehmemad.

Kinnitage saabas istudes

Kõige tähtsamal kohal on siiski saapa sobivus jalaga. Proovima peaks saabast pika mäesuusasokiga, et saapa tunnetus oleks parem. Samas jäikusastmes on olemas erineva liistuga mudeleid millest tuleks leida just teile sobivaim. Saabas peab olema täpselt paras. Meie soovitus on panna saabas jalga istudes, et jalg ilusti kannas püsiks. Tõuske pingutatud klambritega püsti ja kui hea sirutuse korral varbaotsaga voodri nina puudutate, siis on kõik hästi. Vooder vajub järele ja sõiduasendis liigub jalg pisut rohkem saapakanda.

Ärge laske ennast häirida saapa suurust tähistavatest numbritest, sest tihtipeale on mäesuusasaabas väiksem kui teie kinga suurus.

Saapa kest võiks olla mõnusalt ümber, aga ei tohiks kuskilt rõhuda. Kui jalal on mingid iseärasused või vajab saapa kest pisut töötlust, et muuta see mugavaks, siis kasutatakse selleks spetsiaalset ahju. Esmane soovitus on muidugi mõnda teist mudelit proovida. Enamikul juhtudel valitakse endale liiga suur saabas ja tulemuseks on alajuhitav suusk. Eri tüüpi saabastest ja lisafunktsioonidest võiks veel pikalt rääkida, aga sellest juba pajatavad meie spetsialistid poes.

Näeme suusaradadel või mäesuusavarustuse leti juures Mustakal 😉

Teksti autor: Peeter Dedov
Kaanefoto autor: Ludo Chauchaix

 

Liitu uudiskirjaga

Ja ole esimene, kes saab teada ATSport värskeimatest uudistest. Uudiskirja valiku saad teha vastavalt oma soovile.

Liitumiseks täida all olevad väljad:

0
    0
    Sinu ostukorv
    Ostukorv on tühiTagasi poodi