„SKIN“ suusad on murdmaasuusatamise uus must!
Kõik, kes on suusatanud klassikalises tehnikas, on kogenud tunnet, kui suusad ei pea ega libise. Ning kui suusk „ei tööta“ rikub see rohkem tuju, kui kütuse hinnatõus.
Selleks, et vältida mittetöötavaid suuski, võiks palgata isikliku määrdemehe. Häid määrdemehi meil jätkub – miks mitte näiteks Peep Koidu või Urmas Välbe! Kardetavasti maksab sel juhul suusaspordiga tegelemine päris mitu Eesti keskmist palka kuus.
Õnneks on murdmasuusa tootjad leidnud tänaseks lahenduse, kuidas suuski iga ilmaga pidama saada. Selleks on välja töötatud SKINid ehk suusad, mille pidamisala katab nahk. Kuidas SKINid töötavad?
Idee on üle võetud mäesuusatamisest, kus tefloniga töödeldud mohäär pannakse suuskade põhja alla, et muretult mööda mäenõlva tippu ronida.
Murdmaasuusa tootjad on aga läinud ühe sammu arengus edasi ning freesinud klassikasuusa pidamisalale süvendi kuhu liimitakse tavapärasest vastupidavamaks töödeldud lühike karv, mis on koolutud sõidusuunale vastassuunda.
Võib kõlada kummalisena, aga selline julge samm tootjate poolt võeti murdmaasuusatajate seas väga hästi omaks.
Seda eelkõige kolmel põhjusel:
- SKIN suusaga on ideaalne pidamine garanteeritud igasugustest tingimustes – jäised rajapõhjad, sulalumi, värske lumi. Pidamine ei kulu treeningu või võistluse käigus ära
- suusad on peaaegu hooldusvabad – pole vaja puhastusvahendeid, tahked pidamismäärdeid, kliistreid, vahekihte jne, mis kuuluvad ühe klassikalise suusapaari ettevalmistamiseks
- aega, mis kulus suuskade ettevalmistuseks, saab kasutada treeninguks?
Kuigi SKIN suusad on peaaegu hooldevabad, siis natukene vajavad ka need suusad hooldust, aga seda eelkõige libisemisala osas. Ka suuskadele liimitud „nahk“ ei ole igavene – enamus tootjaid lubab, et nahk kestab vähemalt 2000 kilomeetrit. Naha vastupidavus sõltub peamiselt sõidutingimustest. Näiteks, kui enamasti nauditakse suusatamist loodusliku lumest radadel, kestab vill kindlasti kauem kui 2000 kilomeetrit, mis tavakasutaja puhul tähendab kolme-nelja hooaega.
Hea uudis on see, et kulunud nahka on õnneks võimalik väga lihtsalt vahetada.
Tähelepanelikum suusasõber tahaks kindlasti küsida, miks ikka veel toodetakse tavalisi klassikasuuski, mida on vaja määrida? Põhjus, selles et SKIN suusad on võrreldes „päris“ suuskadega veidi kehvema libisemisega, sest suusa põhja alla liimitud nahk on paksem kui määrdekiht, mis pidamisalale kantakse. Paraku sõltub klassikalises tehnikas supertulemus just õige libisemise ja pidamise vahekorrast ja kui see õnnestub, siis nö tavalised suusad on kindlasti efektiivsemad.
Seepärast ongi SKINid suurepärased suusad, mis sobivad nii algajale pühapäevasuusatajale maratonide läbimiseks kui Tartu Maratonil esisaja kohti nõudlevale teadlikule treenijale treeningvahendiks.